Klenoty-buran.cz

Zľava na hodinky značky PATTIC až 70%!

Kontakty O nás

Čo je to odolnosť voči vode?

Vodotesnosť je schopnosť hodiniek odolávať vode. Hodnoty vodotesnosti sa udávajú v jednotkách tlaku (BAR), v metroch alebo v atmosférach (ATM). Často zvyčajne v metroch, ktoré sú uvedené na ciferníku. Uvedená hĺbka však v skutočnosti znamená výsledky statickej tlakovej skúšky vykonanej v laboratórnych podmienkach. Preto sa uvedený počet metrov nedá porovnať s tým, ako hlboko pod vodou sa hodinky môžu dostať. Dávajte si preto pozor! Ak nie sú hodinky vyrobené špeciálne na hlbokomorské potápanie, funkcia vodotesnosti znamená, že nie sú určené na dlhodobé používanie pod vodou. To platí pre väčšinu bežných modelov na trhu.

Každé hodinky sú navrhnuté inak a práve individuálna konštrukcia každých hodiniek určuje ich odolnosť voči tlaku vody. Pred použitím hodiniek by ste si mali vždy skontrolovať úroveň vodotesnosti, aby ste sa mohli rozhodnúť, kedy ich nosiť a kedy ich odložiť.


Čo je to ATM?

Vodotesnosť hodiniek sa často vyjadruje ako hodnota ATM. Znamená atmosférický a tento údaj často nájdete u predajcov hodiniek. Meranie predstavuje úroveň tlaku vody, na ktorú sú hodinky navrhnuté. Vyšší ATM znamená, že hodinky vydržia väčší tlak vody, zatiaľ čo nižší ATM znamená, že boli navrhnuté tak, aby vydržali len menší tlak.


ATM vs. metry - častý omyl

Vodotesnosť hodiniek ATM sa vyjadruje číslom, ktoré je často doplnené písmenom M. Vodotesnosť 50M (ATM 5) však neznamená, že hodinky môžete ponoriť do hĺbky 50 metrov pod vodnú hladinu. V skutočnosti sa uvádza, že v laboratórnych podmienkach hodinky vydržia tlak vody do 5 metrov pri štandardnej teplote a hustote vody. V skutočnosti sa s takýmito hodinkami môžete maximálne osprchovať.


Vodotěsné hodinky


Pre lepšiu prehľadnosť použite nasledujúce údaje:

3 ATM, 30M

Vhodné na každodenné použitie. Je odolný voči náhodnému postriekaniu a dažďu, ale nie je vhodný na sprchovanie alebo kúpanie.

5 ATM, 50M

Vhodné na každodenné sprchovanie a kúpanie, ale nie na plávanie.

10 ATM, 100M

Vhodné na každodenné použitie, sprchovanie, plávanie. Zvládne potápanie do stredných hĺbok bez prístroja. Nie je vhodný na hlbokomorské potápanie.

20 ATM, 200M

Vhodné na všetky vodné športy s tvrdým nárazom a potápanie v bežných hĺbkach bez použitia hélia. Pri hlbokomorskom potápaní sa odporúčajú špeciálne potápačské hodinky.

20-50 ATM, 200-500 M

Vhodné na všetky vodné športy, prístrojové hĺbkové potápanie a profesionálne saturačné potápanie.

100 ATM, 1000M

Vhodné na hlbokomorské potápanie a medzigalaktické cestovanie.

Starostlivosť a údržba vodotesných hodiniek

Na záver pridáme niekoľko tipov, ako zachovať schopnosť hodiniek odolávať vode čo najdlhšie:

  • Batérie vo vodotesných hodinkách by mal vymieňať len výrobca alebo autorizovaný servis, ktorý skontroluje a v prípade potreby obnoví tesnenie. Ak tak neurobíte, nie je možné zaručiť vodotesnosť hodiniek.
  • Nezabudnite, že kožené remienky sú menej odolné, ak sú často vystavené vode.
  • Po plávaní alebo potápaní v morskej vode opláchnite hodinky v sladkej vode a dôkladne ich osušte, aby ste zabránili usadzovaniu korozívnej soli.
  • Hoci sú hodinky vodotesné, odporúčame ich pred horúcou sprchou alebo vstupom do sauny vybrať. Extrémne teplo môže spôsobiť, že sa tesnenie hodiniek roztiahne a vytvoria sa v ňom otvory, ktorými sa dovnútra dostanú kvapky vody.

Vodotěsné hodinky

Vniknutie vody do hodiniek

Vnútorné mechanizmy, ktoré zabezpečujú chod hodiniek, sú chránené pred vodou puzdrom, korunkou a tesnením. Poškodenie ktorejkoľvek z týchto častí hodiniek môže spôsobiť stratu ich vodotesnosti. Častým problémom je uvoľnenie korunky a poškodenie tesnenia, ktoré umožňuje prenikanie vlhkosti. Ak sa domnievate, že došlo k poškodeniu hodiniek, najlepšie je nechať si ich posúdiť výrobcom hodiniek.

Kúpte si kvalitné dámske alebo pánske vodotesné hodinky, ktoré vám vydržia dlhé roky.